back to top

Obézní plus size fitness jako nový trend sociálních sítí: To, že modelka nafotí kampaň, z ní nedělá zdravého člověka

- Komerční sdělení -rodina

Zatímco kdysi byla v kuze vyšpotována těla a „pekáč buchet“, dnes je to přesný opak. Zlatý střed jakoby kamsi zmizel a přešlo se od jednoho nezdravého extrému k druhému.
V poslední době se na sociálních sítích roztrhl pytel s propagací plus size influencerek a do svých reklam je volí také známé značky fitness oblečení a doplňků stravy. Prvotní záměr byl vcelku pozitivní, a to ukázat, že žena může být šťastná a spokojená bez ohledu na číslo na váze, ale nezvrtlo se to už trochu do opačného extrému, který dělá z obezity normu, ne-li ideál krásy a zdraví?

Z extrému do extrému
Plus size modelky se v módním průmyslu objevují už nějaký ten pátek, postupně se tento trend přenesl i do oblasti sportovní módy. Není tomu tak dávno, kdy hlavní tváře předních značek fitness oblečení tvořily vysekané sportovkyně s „pekáčem buchet“, stehny pevnými jako skála a minimem tělesného tuku. Ty ale v současnosti čím dál častěji nahrazují obézní plus size modelky. Zlatý střed jakoby kamsi zmizel a přešlo se od jednoho nezdravého extrému k druhému. Být nedokonalí je normální. Je naprosto v pořádku mít se ráda, i když máte strie, celulitidu, vytahanou kůži nebo pár kilo navíc, nikdy bychom ale neměli zapomínat na své zdraví. Nebudeme si nic namlouvat, u propagovaných obézních modelek těch kilo navíc opravdu není jen pár ak zdravé postavě to má daleko.

Plus size influencerky jako špatný příklad
Každá známější osobnost může svým postojem a názory pozitivně i negativně ovlivňovat společnost. To, že obéznější modelka nafotí kolekci sportovního oblečení a pár videí k propagaci fitness značky z ní nedělá zdravého člověka. Zejména ženy mají tendenci obdivovat kuráž a sebevědomí dotyčné a nevidí hrozící zdravotní rizika. Jsou samozřejmě také ženy, které sdílejí svou hubnoucí cestu a naopak ukazují, jak se z obezity pomocí zdravého životního stylu vymanit, o těch teď ale řeč není.

Samostatnou kapitolou jsou cvičební videa, která dotyčná natáčejí jako propagaci značky. Obezita představuje velkou zátěž pro kloubní a kosterní aparát a měl by se proto klást zvýšený důraz na výběr sportovní aktivity a správnou techniku ​​cviků, s tím si ale influencerky moc hlavu nelámou. Cílem není někoho přimět k tomu, aby správně cvičil, pouze prodat daný produkt a mít co nejvíce lajků. Samozřejmě hashtagy jako #plussizefitness #bodypositivity a #haes (health at every size) nesmí chybět.

Neexistuje nic jako zdravá obezita
Nejrozsáhlejší vědecká studie obsahující 3,5 milionu respondentů potvrdila to, s čím přišla řada menších studií dříve – není možné, aby dospělí lidé byli současně kompletně metabolicky zdraví a zároveň obézní. Ani fyzicky aktivní životní styl automaticky „nevynuluje“ škodlivé dopady obezity. Velké množství přebytečného tělesného tuku bude vždy rizikovým faktorem.

Další větší studie provedená ve Španělsku shromažďovala data od více než půl milionu osob s průměrným věkem 42 let. Zjistila, že u aktivních obézních jedinců byla 2x větší pravděpodobnost vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu v porovnání s jedinci, kteří nebyli aktivní, ale jejich hmotnost a % tělesného tuku byly v normě. Šlo o první celostátní analýzu, která ukázala, že pravidelná aktivita pravděpodobně neodstraní škodlivé účinky nadměrného tělesného tuku na lidské zdraví.

Mnoho obézních lidí se domnívá, že pokud nepociťují žádné příznaky onemocnění, kila navíc jim nejsou na škodu a jsou zdraví, to je ale velký omyl. V důsledku obezity podle WHO ročně umírá min. 2,8 milionů osob.

Zdravotní rizika, o kterých už vám plus size modelky neřeknou
Přebytečný tělesný tuk zatěžuje kosti a orgány, narušuje správnou funkci hormonů a metabolismu a zvyšuje výskyt zánětů v těle. Jaké jsou nejčastější zdravotní důsledky?

1) Diabetes 2. typu
Cukrovka 2. typu se vyskytuje 6x častěji u obézních než u štíhlých jedinců a trpí jí až 90% obézních lidí. Vyznačuje se zvýšením krevního cukru (hyperglykémií). O cukrovce mluvíme, když koncentrace cukru v krvi nalačno přesáhne hranici 7 mmol/l, u zdravého člověka se pohybuje nalačno mezi 3,6 až 5,6 mmol/l (vyšetření se provádí ze žilní krve). Pravidelný pohyb může měnit kompenzaci cukrovky k lepšímu, což následně vyžaduje úpravu léčby nebo přechod pouze na dietu bez nutnosti užívání léků.

Další články autora

Bag-in-Box a jeho využití

Bag in box (BiB) je moderní balení vína – kartonová krabice s plastovým sáčkem a...

Pánský striptýz je nezapomenutelná zábava pro každou příležitost

Pánský striptýz je forma zábavy, která si v posledních letech získala obrovskou oblibu. Jedná se...

Proč nosit pásky v létě? Doplní nejen kalhoty, ale i šaty!

Pásky jsou nejen praktickým doplňkem, ale také důležitou součástí módního projevu. Zde je několik důvodů,...

Co je to kolumbárium a jak vypadá?

Kolumbárium je zvláštní místo, kde jsou uloženy urny s popelem zesnulých. Pochází z latinského slova...

Nejnovější články

Bag-in-Box a jeho využití

Bag in box (BiB) je moderní balení vína – kartonová krabice s plastovým sáčkem a...

Pánský striptýz je nezapomenutelná zábava pro každou příležitost

Pánský striptýz je forma zábavy, která si v posledních letech získala obrovskou oblibu. Jedná se...

Proč nosit pásky v létě? Doplní nejen kalhoty, ale i šaty!

Pásky jsou nejen praktickým doplňkem, ale také důležitou součástí módního projevu. Zde je několik důvodů,...
- Reklama -PR článek